Ubuntu

Poznejte Ubuntu

Rychlé, zdarma a až neuvěřitelně použitelné a snadné. Operační systém Ubuntu pohání miliony desktopových počítačů, notebooků, serverů i nejrůznějších mobilních zařízení, chytrých telefonů a tabletů po celém světě.

Stáhnout Ubuntu
 • Co je to operační systém?

  Operační systém je to, co umožňuje vašemu počítači fungovat. Jde o základní program každého počítače, navržený tak, aby umožňoval běh všech vašich aplikací a aby spravoval veškerý váš hardware. Další příklady operačních systémů jsou: Microsoft Windows, Mac OS X a Android.

 • Čím se liší od mého?

  S Ubuntu můžete dělat totéž, co s jinými operačními systémy. Ale mnohem rychleji, bezpečněji a zdarma!

 • Jak může být zdarma?

  Ubuntu je a vždy bude zcela zdarma. Je tvořeno nejlepšími open source experty z celého světa a je dostupné ve 24 jazycích. Získejte Ubuntu ještě dnes a užívejte si svobodu, kterou vám při práci dává.

 • Pro vás

  Užívejte si jednoduchost designu Ubuntu a intuitivního prostředí. Ubuntu je rychlé, bezpečné a podporují ho tisíce aplikací. Ubuntu je čistý a přímý nástroj, který činí snadnou jakoukliv vaši práci. Nenechejte se rušit a pracujte s počítačem skrze příjemný interface.

 • Pro firmu

  Ubuntu je perfektní pro použití v komerčním prostředí. Je bezpečné, intuitivní a nenáročné. Používejte běžný software v Ubuntu, aniž byste platili jedinou korunu za licence, které nepotřebujete. Se vzdálenou správou mohou navíc vaši IT zaměstnanci dělat mnohem více.

 • Pro vývojáře

  Ubuntu poskytuje největší výběr vývojářských nástrojů a umožňuje rychlou práci s Cloudem. Profesionální podpora je dostupná přímo od Canonicalu a položení dotazu obrovské vývojářské komunitě je vždy snadné.

 • Ubuntu je open source

  Naši komunitu tvoří tisíce lidí po celém světě, kterí chtějí pomoci vytvořit nejlepší operační systém na světě. Sdílejí čas a zkušenosti aby se ujistili, že se Ubuntu stane něčím, co bude vyhovovat každému a o co bude zájem. Ubuntu není jediným úspěšným open source projektem - jako příklad lze uvést následující oblíbené služby: Google, Firefox či Wikipedii. Společná snaha, společný princip a přesto zdarma.

 • Ubuntu a Linux

  Ubuntu staví na osvědčeném jádře Linux, které patří mezi nejrychleji se vyvíjející softwarové projekty vůbec. Linuxový základ posiluje stabilitu systému a umožňuje běh s většinou současného i staršího hardwaru. Díky Linuxu je Ubuntu také velmi odolné vůči virům či přímým útokům z vnějšího prostředí.

 • Staňte se dalším spokojeným uživatelem Ubuntu

  • Ubuntu používá přes 20 milionů uživatelů po celém světě.
  • Více než 1,3 milionu webových serverů běží na Ubuntu.
  • Každý měsíc je aktivováno přes 22 000 nových webových stránek, které běží na Ubuntu.

Podpora

Jednotlivá vydání Ubuntu prochází poměrně krátkým vývojovým cyklem. Každých 6 měsíců je na řadě jedna verze, vždy v dubnu a v říjnu. Jejich označení je potom odvozeno od data vydání, takže například dubnové vydání roku 2012 nese čísené označení 12.04.

Verze LTS

Jednou za dva roky (duben 2014, duben 2016, duben 2018) vychází verze Ubuntu s dlouhodobou podporou. Ta má praktický význam především pro servery a desktopové stanice firem, ale může být stejně tak používána i domácími uživateli, kteří dají na stabilitu před častějšími novými funkcemi. Verze LTS jsou většinou konzervativnější v aplikaci novinek oproti klasickým vydáním.

Vývoj

Vývojový cyklus každého vydání Ubuntu trvá přibližně 6 mesíců, od doby, kdy byla uvolněna poslední stabilní verze systému až po nové vydání. Během této doby je aktualizována softwarová základna, jsou přidávány nové funkce a zvláště ke konci období jsou záplatovány chyby, které mohly snadno vzniknout na počátku období. Krátce před zveřejněním nového systému běží také testování, aby byl zajištěn co nejhladší chod na počítačích uživatelů.

Aplikace Ubuntu